Antalya Valisi Münir Karaloğlu Tesisimizi Ziyaret Etti

Üretim Tesisi incelemesine Vali Münir Karaloğlu, Tarım İl Müdürü Mustafa Özen, Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Şevki Öncel, firma çalışanları ve üreticiler katıldı.

Manavgat ilçesinde kentin en büyük muz üretim tesislerinden Bimuz Sarartma ve Paketleme Tesisi’ni inceleyen Vali Münir Karaloğlu, Tesisteki seralarda muz üretimi, sarartma ve paketleme yöntemleri hakkında bilgi aldı.

Dünya Standartlarında Üretim Yapılıyor

Antalya’nın bir kadim tarım şehri olduğunu vurgulayan Vali Karaloğlu, kentte son dönemde tropik meyvelerle ilgili çok önemli gelişmeler oluyor. Ziyaret ettiğimiz muz seraları çok önemli, Antalya’nın şu anda 175 dönümlük yekpare, en büyük serasını gezdik. Burası sadece muz üretmiyor. Ürettiği muzu dünya standartlarında sarartma ve paketleme işlemini son derece çağdaş metotlarda gerçekleştiriyor” dedi.

Muz Tüketimini Arttırmalıyız

Türkiye’nin iç piyasasında 850 bin tonluk muz tüketimi olduğunu işaret eden Vali Karaloğlu, “Bunun 300 bin tonunu Mersin, 250 bin tonunu ise Antalya’nın karşılıyor. Antalya, son 3-4 yıldır yaptığı atakla 2 yıl sonra Türkiye’nin en büyük muz üreticisi haline gelecek. Bir taraftan tüketimi de arttırmamız gerekiyor. Muz tüketimi bakımından, Avrupa’daki tüketimin üçte biri seviyesindeyiz. Bunu da arttırdığımızda hem iç piyasada muz tüketimini artırmış oluruz hem de diğer sebze ve meyvelerde olduğu gibi fazla üretimimizi de iç tüketim belli bir seviye geldikten sonra muzda da artık Türkiye ithal eden değil, ihraç eden bir ülke konumuna gelecektir diye temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Tesislere İthal Muz Konmasın

Türk muzunun belirli bir yere geldiğini ifade eden Vali Münir Karaloğlu, Antalya’daki turizm tesislerine bir çağrıda bulunarak, “Artık muz Antalya’nın ve özellikle Manavgat’ın çok önemli bir ekonomik girdisi haline geldi. Bunu görmemiz lazım. Belki 3-5 yıl sonra Manavgat’ta en az turizm kadar girdiyi biz muzdan sağlıyor olacağız. Buna herkesin hem tanıtım hem de tüketim noktasında destek vermesi lazım. Buradan özellikle Antalya’daki turizm tesislerine bir çağrı yapıyorum, bundan sonra hiç kimse tesisine ithal muz koymasın, artık yerli muzumuz ithal muzdan daha kaliteli ve daha lezzetli. Görüntüsü, kokusu her şeyiyle ithal muzdan daha kaliteli” ifadelerini kullandı.